Góra Kościuszki - 2228 m n.p.m.

najwyższy szczyt w Australii

 
niekiedy podawany jako najwyższy szczyt Australii i Oceanii,
choć w klasyfikacji tej części świata jest dopiero na 11 miejscu.
Jest położona w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich.
 


Góra Kościuszki (ang. Mount Kosciuszko) – najwyższy szczyt w Australii (2228 m n.p.m.), niekiedy podawany jako najwyższy szczyt Australii i Oceanii, choć w klasyfikacji tej części świata jest dopiero na 11 miejscu. Jest położona w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich. Została odkryta i zdobyta 12 marca 1840 roku przez polskiego podróżnika i odkrywcę Pawła Edmunda Strzeleckiego i nazwana przez niego dla uczczenia pamięci gen. Tadeusza Kościuszki. Położona jest w Nowej Południowej Walii, w Parku Narodowym Kościuszki.

Nadana przez Strzeleckiego nazwa przyjęła wkrótce angielską formę "Mount Kosciuszko". Dopiero w 1997 Komisja Nazw Geograficznych Nowej Południowej Walii podjęła próbę przywrócenia oryginalnej polskiej pisowni. Jednak proponowany przez nią zapis "Mount Kościuszko" nie przyjął się, gdyż Australijczycy nie są przyzwyczajeni do używania jakichkolwiek znaków diakrytycznych, nie ma ich też na klawiaturach komputerowych.

Ostatecznie przyjęto kompromisowe rozwiązanie, z zapisem zbliżonym do polskiej pisowni – "Mount Kosciuszko". Australijska wymowa nazwy odbiega znacznie od jej wymowy w języku polskim – w przybliżeniu brzmi "kozyjosko".

Ponieważ Góra Kościuszki okazała się niższa od sąsiedniej Mount Townsend, w końcu XIX w. zamieniono ich nazwy(w świetle dostępnych współcześnie dokumentów - informacja wątpliwa).