Elbrus – 5621 m n.p.m.

najwyższy szczyt Kaukazu.

 
Elbrus (ros. Эльбрус Elbrus, karaczajsko-bałkarskie Минги тау Mingi tau) – Położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu,
na terenie Kabardo-Bałkarii w Rosji niedaleko granicy z Gruzją.
Jest najwyższym szczytem Rosji. Przez alpinistów przyjmujących inne granice Europy (grań główną Kaukazu) niż Międzynarodowa Unia Geograficzna i zdobywających Koronę Ziemi to Elbrus, a nie Mont Blanc, uważany jest za najwyższy szczyt Europy.
 

Masyw Elbrusa leży na północ od grani głównej Kaukazu. Jego powstanie miało miejsce ponad 2 mln lat temu. Jest wygasłym wulkanem, którego ostatni okres aktywności miał miejsce ok. połowy I w n.e., ale działalność post-wulkaniczna jest ciągle notowana. Zdarzają się wyrzuty gazów i przebijanie się na powierzchnię źródeł wód mineralnych. Wyziewy siarkowodoru były notowane nawet w okolicach skał Pastuchowa i można tu czasem poczuć charakterystyczną woń siarkowodoru. Miejsca te są szczególnie widoczne zimą, kiedy podgrzane gazy drążą w śniegu dobrze widoczne jamy. Dokoła masywu istnieją liczne mineralne źródła termalne o temperaturze do 21 stopni. Zbudowany jest z zastygłych law andezytowych, obecnie prawie w całości pokrytych lodowcami, o łącznej powierzchni około 138 km², oraz wiecznym śniegiem (powyżej wysokości 3700-4000 m n.p.m.). Jest o ok. półtora kilometra wyższy od najwyższych otaczających go szczytów.





Created with Mobirise bootstrap site templates