best site builder

ZAŁOŻENIA  WYPRAWY EVEREST 2018

 

ZAŁOŻENIA  WYPRAWY EVEREST 2018

Jacek Jaśniewski i Piotr Śliwiński, dwaj doświadczeni wspinacze z Polski, planują zdobycie Mount Everest w maju 2018 r. w Himalajach od północnej ściany przez Tybet w ramach wspólnego projektu zdobycia Korony Ziemi, czyli 9-ciu najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach. W trakcie projektu zdobyli już siedem szczytów, a wraz nimi cenne umiejętności i wiedza potrzebne do przetrwania w trudnych warunkach panujących na dużych wysokościach.

Dwaj przyjaciele mają swoje sprawdzone metody aklimatyzacji i wiedzą, jak dobrać sprzęt i zapasy, żeby bezpiecznie dotrzeć na szczyt i osiągnąć kolejny sukces. W trakcie realizacji zamierzonego celu uczestnicy ekspedycji promują wspinaczkę wysokogórską przez organizowanie wypraw samodzielnie, bez dodatkowego wsparcia zewnętrznego, przewodników i tragarzy.

Piotr i Jacek chętnie zabierają na swoje wyjazdy wysokogórskie innych uczestników, chętnych przygód, wyzwań oraz miłujących góry. Podczas wypraw wnoszą polską flagę dokumentując dokonania zdjęciami i FILMAMI.

Główną ideą, która jednoczy miłośników gór, jest odkrywanie nieznanego, obserwacje piękna natury, przekraczanie własnych ograniczeń, poznawanie ciekawych ludzi, wspólna integracja uczestników, umiejętność współpracy, pokonywanie barier i podążanie śladami Wielkich Polaków.

Nasza wyprawa będzie miała symboliczny charakter, ponieważ odbędzie się w 100-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40-tą rocznicę pierwszego polskiego wejścia przez Wandę Rutkiewicz na Everest.

UCZESTNICY  WYPRAWY EVEREST 2018

Jacek Jaśniewski, lat 42,

obecnie mieszka wraz z żoną i dwójką dzieci w Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje jako budowniczy. Z pochodzenia Ślązak, ale sercem Góral. Od najmłodszych lat wspinaczka górska była jego pasją, która  skłoniła go do zmierzenia się z Koroną Ziemi.

Piotr Śliwiński, lat 35,

Inżynier budownictwa, Absolwent PK, polski podróżnik, w roku 2006 po raz pierwszy okrążył kulę ziemską i robi to raz w roku.  Odbył już 11 podróży dookoła świata, za każdym razem obierając inną trasę, różne środki transportu, odwiedzając nowe miejsca i raz w roku zdobywając kolejny szczyt. W ostatnią taką podróż wyruszył 53 letnim traktorem Ursus w projekcie Traktoriada.

  

WSPARCIE  WYPRAWY EVEREST 2018

Drodzy miłośnicy gór, kibice dużych wyzwań i pasjonaci mocnych wrażeń,

Proponujemy udział we wsparciu partnerskim wyprawy na Mount Everest, która zacznie się na początku kwietnia 2018 roku i potrwa dwa miesiące. Osoby prywatne lub firmy zachęcamy do pomocy i wsparcia naszej ekspedycji. Pomoc jest możliwa nawet do ostatniej chwili, czyli do połowy kwietnia. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy: p82p82@gmail.com lub telefoniczny: 606171995.

Zapraszamy do kontaktu i wzięcia udziału w naszych podróżach oraz ekspedycjach.

PLAN WYPRAWY EVEREST 2018

Mount Everest, nazywana też Sagarmatha, lub Chomolungma, jest najwyższą górą na ziemi wznoszącą się na 8848 m n.p.m. Usytuowana jest środkowej części Himalajów wysokich na granicy nepalsko-chińskiej. Początek wyprawy został zaplanowany na 8-ego

kwietnia 2018 r. w stolicy Nepalu, Kathmandu. Szacowany czas trwania wyprawy to 58 dni, z czego 30 zarezerwowano na wspinaczkę na szczyt.

Dzień

Data

Zadania

1

kwiecień 08

Dotarcie do Kathmandu

2-3

kwiecień 09-10

Formalności wizowe

4

kwiecień 11

Podróż do Syabrubesi (1550 m n.p.m.)

5

kwiecień 12

Podróż do Kyirong (2700 m n.p.m.)

6

kwiecień 13

Odpoczynek w Kyirong

7

kwiecień 14

Podróż do Thingri (4350 m n.p.m.)

8

kwiecień 15

Odpoczynek w Thingri

9

kwiecień 16

Podróż do Everest Base Camp (5200 m n.p.m.)

10-14

kwiecień 17-21

Aklimatyzacja, przygotowania i ceremonia puja

15

kwiecień 22

Wspinaczka do Intermediate Camp (6200 m n.p.m.)

16

kwiecień 23

Wspinaczka do Advance Base Camp (6400 m n.p.m.)

17-52

kwiecień 24/maj 29

Wspinaczka na szczyt

53

maj 30

Zejście do the Base Camp

54

maj 31

Podróż do Thingri

55

czerwiec 01

Podróż do Kyirong

56

czerwiec 02

Podróż do Kathmandu

57

czerwiec 03

Odpoczynek w Kathmandu

58

czerwiec 04

Powrót

        

Przygotowywania do tej wyprawy odbyły się w lutym 2018 r. w Komorze Termo-klimatycznej na Politechnice Krakowskiej w projekcie Oswajamy Mróz. Piotr Śliwiński przez 100 godzin w temperaturze -60 stopni testował sprzęt oraz zachowania organizmu.

Treningi sprawnościowe odbywały się na ściance wspinaczkowej Avatar w Krakowie.

Aktualne położenie naszej wyprawy znajduje się poniżej:

przy problemie z wyświetleniem mapy użyj ten link